Çocuklar için Bale Atölyesi

@Bağdat Caddesi, Kızıltoprak

7-11 yaş

Her Pazar 10.00 – 12.00 arası

İlk ders 24 Eylül 2017 Pazar olmak üzere Haziran 2017’ye kadar toplam 32 ders

Adres: Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 34726 Kızıltoprak/Kadıköy

Bilgi ve kayıt için: 0216 550 9910 | 0535 952 8993

Bale eğitimi her öğrenci için sadece eğlenceli bir hobi olmanın her zaman ötesinde çok yönlü kazanımları olan bir aktivitedir.

Neden Bale?

İlk olarak akla gelen dansın fiziksel yönü olacaktır. Egzersizler sayesinde kazanılan esneklik, sağlamlık ve zarafetin yanı sıra, öğrenciler doğru beslenmeyi ve vücutlarına iyi bakmayı küçük yaştan itibaren öğrenirler. Bir bale öğrencisinin duruşu, yürüyüşü, oturup kalkışı, her ortamda her zaman hayranlık uyandıracak kadar farklıdır.

Bir bale öğrencisi, bale okulunda öğrendiği disiplini hayatının her alanına taşıyarak düzenli ve programlı yaşar. Küçük yaştan itibaren her işini kendi yapmayı ve sorumluluk almayı öğrenir. Bu da şüphesiz hayatının her alanına yansıyacaktır. Kendi kendine yetmeyi öğrenen her çocuğun kendine güveni artar, ayakları üzerinde durmanın gururuyla sağlam bir özgüven geliştirir.

Her türlü aktivite gibi bale ve dans derslerinin de, çocuğun sosyalleşmesine faydası tartışılamayacak boyuttadır. Grup halinde yapılan dersler ve ortak bir zevkin paylaşılması sınıftaki kaynaşmayı da beraberinde getirmekte, okulda asosyal görünen pek çok çocuk hızla değişerek arkadaş gruplarının aktif bir üyesi durumuna gelmektedir.

Sene sonunda verilen temsiller küçük performanslar, öğrencinin kalabalık bir seyirci önünde kendini göstermeye alışması ve dolayısıyla pek çok çocuk ya da gençte görülebilen çekingenlik sorununu aşmasını sağlamaktadır. Bir çocuğun ya da gencin yetişmesindeki en önemli etkenlerden biri de kuşkusuz kendini ifade edebilme yeteneğidir. Dans eğitiminin insan gelişimine bu konudaki katkısıysa tartışılmazdır.

Derslerin bir parçası olan doğaçlama çalışmaları da öğrencinin yaratıcılığını geliştirmek gibi önemli bir işlev yerine getirmektedir.

Eğitim programının bir parçası olan solfej dersleri sayesinde, öğrencinin sadece müzik kulağı değil aynı zamanda tüm hayatında önemli bir unsur teşkil eden ritm duygusu da gelişmektedir.

Programın amaçları:

– Öğrencilerin doğru bir bale ve dans  eğitiminden geçmelerini sağlamak.
– Öğrencilerin bireysel ve topluluk içindeki yeteneklerini geliştirmek.
– Bale ve dans hakkında birikimli, donanımlı ve vizyon sahibi bireyler yetiştirmek.
– Müzik, ritim ve dans ilişkisini kuran dansçı adayları yetiştirmek.

Eğitmen: İmer Sema Gürman

Koreograf-Eğitmen-Dans Sanatçısı

1981 yılında İstanbul’da doğdu. 1989-1999 yılları arasında Sihirli Pabuçlar Bale Okulu’nda bale ve solfej eğitiminden sonra 2012-2016 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fak. Müzik ve Sahne Sanatları Dans Ana Sanat Dalı’nda Modern Dans, Bale ve Koreografi eğitimi aldı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Doktora Programı’nda özel öğrenci statüsünde öğrenim gördü.

Yaratıcı dans, orff-ritim, oyunculuk ve fitness alanında birçok özel kurumdan sertifikalı eğitimler alan sanatçı, Vaganova Bale Pedagojik Formasyonu’na ve Çocuk Gelişim sertifikalarına sahiptir. Ayrıca Ege Üniversitesi onaylı pilates-yogalates ve Pilates Federasyonu onaylı “hamile pilatesi” eğitmenidir. Yuva, dernek, spor kulüpleri, kültür merkezleri, devlet okulu ve kolejlerde bale, dans ve pilates eğitmenliği; yurt içi, yurt dışı festival ve yarışmalarda latin dans, modern dans, bale ve halk dansları üzerine 1999-2016 yıllarında çalışmalar yapan sanatçı son olarak shaman dans tiyatrosunda dansçı olarak çalıştı.

Proje odaklı çalışan biri olarak son yıllarda yaptığı, koreografisi ve performansı sanatçıya ait olan dans çalışmaları aşağıdaki gibidir:
ERBULAK EVİ: Dans Koreografi Çalışmaları 2016-17
ENTROPİ: 2016
KUYRUK: 2016
SCZHOPRENIA: 2015
SORGU: 2013

“Meditatif Dans Bağlamında Sema Seramonisi’nin İncelenmesi ve Koreografik Bakış Açısı ile Beden Dili Analizi” başlıklı son yazdığı makalesi dans sanatı camiasında mevlevi dans analizi açısından yazılmış tek makaledir.

Sorularınız ve kayıt için bizimle irtibata geçebilirsiniz.